Nahkaiset nauhakiinnitteiset työkengät, JALAS SpOc 5542

Alkaen 137,00 €
Vain %1 jäljellä
SKU
5542

Tässä reilut nahkaiset kengät nauhakiinnityksellä, sopivat sekä työhön että vapaa-ajalle.
Päällinen on vettä hylkivää pintanahkaa, joka on peräisin LWG-sertifioiduilta nahkatehtailta. Jalas on tuotekehityksessään panostanut ulkopohjan pitävyyteen erilaisilla alustoilla ja erilaisissa olosuhteissa. Tässäkin SpOcissa on pitävä, nitriilikumista valmistettu ulkopohja. Sisäpohjan rakenteiden ansiosta iskunvaimennus on todella hyvä.
Kengissä on sukkamainen rakenne, joten jos nilkkasi on esim. vaurioitunut eikä taivu kovin hyvin, kenkää voi olla hankala saada jalkaan. Valitse tällöin SpOc 5392, jossa on edessä perinteinen ”iltti”.

  • kevyt, öljyä kestävä ulkopohja
  • normaali lesti
  • kengissä on ns. EVA-välipohja, joka on 50-prosenttisesti biopohjainen ja takaa hyvän iskunvaimennuksen
  • pohjalliset: Jalas 8104 FX2 Pro Slim
    Pohjallisissa on erinomainen iskunvaimennus kaksinkertaisten PORON XRD- iskunvaimennusvyöhykkeiden ansiosta (päkiän ja kantapään kohdalla). Ilma-aukot ja -kanavat huolehtivat hyvästä hengittävyydestä. Pohjallisten etuosa on perforoitu eli suomeksi sanottuna rei’itetty. Pyöreä kantapäätuki. Optimaalinen istuvuus kapealla lestillä. Pohjalliset ovat ESD-hyväksytyt.
  • antistaattiset ominaisuudet
  • kenkäparin paino 700 g
  • täyttää EN ISO 20347:2022, O2, SR, FO, A, E –vaatimukset
  • toimitus heti tai viimeistään tilausta seuraavana keskiviikkona tai perjantaina

    •  

    Jalas-koko

    35

    36

    37

    38

    39

    40

    41

    42

    43

    44

    45

    46

    47

    mm

    235

    242

    249

    256

    262

    269

    276

    282

    289

    296

    302

    309

    316

To Top